Couvací senzory - parkovací asistent

Postupy a návody pro konkrétní opravy…

Couvací senzory - parkovací asistent

Příspěvekod Venda » sob 30. črc 2011 18:29:40

Rád bych se podělil s opravou couvacích senzorů.
Několik let nám fungují couvací senzory bez problémů. Znáte to, pro spousty lidí naprostý nesmysl, ale když už na autě jsou, rád je každý využívá :D
Jednoho dne konec. Senzory blázní. Zařadíš a chceš couvat. Čekáš na vteřinové pípnutí a pak další tóny podle polohy auta od potenciálního nebezpečí. Místo tohoto se ozve dlouhý vysoký ton na dvě vteřiny. Pak už senzory mlčí - hrobové ticho až do nárazu :x
Jsem človíček, který má rád funkční věci.
Jsou dvě možnosti: Oprva a nebo nové senzory.
Originální díly jsou neuvěřitelně drahé. čidlo asi 1500 a řídící jednotka okolo 6000 korun. Nové neoriginál senzory cca 1000 korun.
Pokusím se tedy najít chybu. Asi jsou špatné senzory či jeden z nich je pryč. Předpokládám, že odejde jeden a ne více najednou. Po dohodě s ochotným kamarádem si zapůjčím tři senzory, protože je nedávno demontoval. Jeden byl špatný. Měním jeden po druhém. Bohužel stále stejný výsledek. Je docela obtížné se k nim dostat, hlavně ty boční jsou šikovně zastrčené. Nic, žádný dobrý výsledek. Následně po konzultaci zjistím, že každý senzor má při akci vydávat zvuk. Jemné cvakání. Bohužel toto dělají jen dva. Zase měním jeden po druhém a nic. Trvá několik dní, než zajistím celé senzory. Tedy kabeláž, čidla a jednotku. Marcel je kamarád a má pochopení. Nemá problém pomoci v nouzi :D
Myslel jsme si, že je to závada řídicí jednotky a tak ji měním. Představa ceny nové mě orosí čelo :D
Vyměním ji a zase žádná změna. Hledám tedy schéma zapojení, ale na internetu nic nenacházím. Asi špatně hledám. Jsem donucem tedy měřit a hledat chybu sám. Nepozdává se mi to, ale neznám jak to má být. Přejdu tedy na jinou taktiku boje. Vyměním senzory, vyměním oba kabely i jednotku. Sednu do autíčka a ono to běhá jak má :D
Myslím, že toto story nemá cenu dále rozepisovat. Trvalo to opravdu hodně hodin než jsme našel chybu.

Porucha: Sůl se dostala do izolovaného kabelového svazku, kde byla dobře ukrata izolovaná spojka kabelů. Sůl zničila spojku kabelů a došlo k jejich přerušení. Napájení pro dva senzory bylo... tedy nebylo.

Tím chci poděkovat Marcelovi, který se zachoval jako opravdový kamarád a pomohl nejen radou, ale i zapůjčením dílů ;)
Fiat Multipla klub ČR, o.s.
Presidente del Multipla club
Fiat Multipla 1.9 JTD - 110k
Uživatelský avatar
Venda
 
Příspěvky: 232
Registrován: sob 25. čer 2011 15:58:46
Bydliště: Lány

Re: Couvací senzory - parkovací asistent

Příspěvekod mustang2 » sob 30. črc 2011 20:22:15

senzory bych rád žel je nemám ale aspoň se nemusím trápit s orpavou :-)
mustang2
 
Příspěvky: 140
Registrován: pon 18. črc 2011 15:51:07

Re: Couvací senzory - parkovací asistent

Příspěvekod Venda » ned 31. črc 2011 12:43:37

mustang2 píše:senzory bych rád žel je nemám ale aspoň se nemusím trápit s orpavou :-)


Na druhou stranu, je to příjemné, když tam jsou.
Přesto, že si vše hlídáš v zrcátkách, občas nevidíš ani za Multinku. Je to pocit jistoty. :D
Fiat Multipla klub ČR, o.s.
Presidente del Multipla club
Fiat Multipla 1.9 JTD - 110k
Uživatelský avatar
Venda
 
Příspěvky: 232
Registrován: sob 25. čer 2011 15:58:46
Bydliště: Lány

Re: Couvací senzory - parkovací asistent

Příspěvekod mustang2 » ned 31. črc 2011 13:35:12

o tom mi něco mluv jsem se koukal a přehlídl jsem roh baráku :-) ale nic se nestalo naštěstí
mustang2
 
Příspěvky: 140
Registrován: pon 18. črc 2011 15:51:07

Re: Couvací senzory - parkovací asistent

Příspěvekod Venda » ned 31. črc 2011 13:54:26

mustang2 píše:o tom mi něco mluv jsem se koukal a přehlídl jsem roh baráku :-) ale nic se nestalo naštěstí


Tak každý má občast tu "špatnou chvilku" :oops:
Fiat Multipla klub ČR, o.s.
Presidente del Multipla club
Fiat Multipla 1.9 JTD - 110k
Uživatelský avatar
Venda
 
Příspěvky: 232
Registrován: sob 25. čer 2011 15:58:46
Bydliště: Lány

Re: Couvací senzory - parkovací asistent

Příspěvekod boyrough » pát 30. bře 2012 19:48:04

Ahoj,
oživím toto téma :D .
Senzory nemám, ale úplně běžně (pokud to tedy vyžaduje situace a opravdu nevidím za vůz) otvírám dveře a vykláním se jako bych jezdil v Praga V3S :D .
Zatím to funguje bez problémů :D :D :D .
Olda.
3C2 2113, MATYLDA
boyrough
 
Příspěvky: 48
Registrován: sob 18. úno 2012 14:58:41
Bydliště: České Budějovice

Re: Couvací senzory - parkovací asistent

Příspěvekod mustang2 » pát 30. bře 2012 21:03:59

no koukal jsem se a dají se koupit za 2500 neoriginál :-) tak možná ale teď řeším jinou věc :-(
mustang2
 
Příspěvky: 140
Registrován: pon 18. črc 2011 15:51:07

Re: Couvací senzory - parkovací asistent

Příspěvekod johan » čtv 13. bře 2014 9:43:03

Ahoj Multipláci :-)
Nefunguje mi jeden senzor. Dokonce Vím i který (již popisované cvakání), tak hledám, kde se dá koupit nový. Máte nějaký tip?
díky za rady
johan
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon 09. dub 2012 14:13:23

Re: Couvací senzory - parkovací asistent

Příspěvekod johan » ned 23. bře 2014 10:56:26

Vendo, prosím o radu.
Mám potíž s couvacími čidly. Vím, který čidlo to je, na vrakáči mám zamluvený funkčí, ale rád bych tam přijel a jejich senzor hned připojil abych věděl, že je OK.
Takže teď mám auto na heveru a snažím se dosta k tomu čidlu, abych jej vyndal, případně si vyzkoušel, jak se připojuje. Je to samozřejmě to boční.
Sundal jsem podběh, nahmatám rukou čidlo, ale nevím jak je k nárazníku přidělaný. Vidět tam není, takže všechno jen hmatem a z toho moc nezjistím. Nárazník se mi sundavat nechce. Auto z Německa, všechny šrouby solí zkorodovaný, byl by to porod...
Poradíš prosím tě, jak čidlo vyndat?

děkuju
johan
johan
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon 09. dub 2012 14:13:23

Re: Couvací senzory - parkovací asistent

Příspěvekod Minimaxa » ned 23. bře 2014 18:47:39

Ahoj, čidlo je tam jen zvenku v 99% případů naražené, takže musí jít zevnitř vyrazit ven.

Obrázek
www.minimaxa.cz
Minimaxa
 
Příspěvky: 143
Registrován: ned 17. črc 2011 21:13:21

Další

Zpět na Opravy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron